BADANIA EWALUACYJNE 2023
Realizacja badań ewaluacyjnych na poziomie szkół i placówek w 2023 r.
Ważne informacje:
Szanowni Państwo,
dziękujemy za zaangażowanie w realizację badań ewaluacyjnych w 2023 r. Dzięki Państwa pracy zebraliśmy ok. 40 000 ankiet od uczniów, nauczycieli oraz rodziców.
Dziękujemy także za uczestnictwo w konsultacjach online, liczne maile oraz aktywność na Forum.
Do końca stycznia 2024 r. będzie trwała analiza wyników po naszej stronie, tak żeby w lutym 2024 r. zaprosić Państwa na szkolenia z zakresu roli ewaluacji we sprawdzaniu skuteczności prowadzonych działań wychowawczych i profilaktycznych.
W sytuacjach awaryjnych, które mogły, jak wiadomo, zaistnieć podczas realizacji badań w Państwa szkołach lub placówkach (m.in. zmiana koordynatora, długotrwałe zwolnienia lekarskie, bardzo niska frekwencja w szkole lub placówce), prosimy o indywidualny kontakt za pośrednictwem maila – profilaktyka@trzyzero.edu.pl.
Serdecznie pozdrawiamy i życzymy Państwu z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia oraz Nowego Roku zdrowia, spokoju i pomyślności. Niech chwile spędzone w gronie rodziny przyniosą Państwu wiele radości, ciepła i optymizmu.
Szanowni Państwo,
biorąc pod uwagę Państwa prośby dotyczące dodatkowych dni na realizację badań pilotażowych oraz mając na uwadze harmonogram projektu, ustalamy termin zakończenia badań pilotażowych w 2023 r. na dzień 15 grudnia 2023 r. (piątek).
Bardzo dziękujemy za zaangażowanie koordynatorów z ok. 150 szkół i placówek w kraju, którzy są w trakcie badań. Dzięki Państwa pracy mamy ponad 23 000 wypełnionych całych ankiet.
Jednocześnie prosimy pozostałe szkoły i placówki (ponad 100) o niezostawianie badań na ostatni tydzień.
Z informacji zwrotnych, które do nas napływają od uczestników projektu na Forum wynika, że rzetelna realizacja badań wymaga organizacji odpowiedniej ilości czasu.
W związku z przedłużeniem badań zaktualizowaliśmy harmonogram konsultacji online (terminy i linki poniżej).
Oprócz spotkań online odpowiadamy Państwu na bieżąco za pośrednictwem skrzynki pocztowej profilaktyka@trzyzero.edu.pl lub podczas rozmów telefonicznych.
Szanowni Państwo,
bardzo dziękujemy za zaangażowanie w badania, wszystkie informacje zwrotne, pytania telefoniczne, mailowe oraz posty na Forum uczestników projektu. Doceniamy Państwa trud związany z prowadzeniem badań, który przełoży się na dobrze przeprowadzoną diagnozę Waszego środowiska.
Badania są prowadzone bez poważniejszych zakłóceń. Najnowsze statystyki pokazują, że zostało wygenerowanych ponad 84 000 tokenów (haseł), natomiast, co najważniejsze ok. 14 000 ankiet już zostało wypełnionych.
W razie problemów służymy wsparciem podczas konsultacji online, mailowo lub telefonicznie.
Szanowni Państwo,
w ciągu ostatnich dni pojawiło się kilka zapytań dotyczących odświeżania licznika wypełnionych ankiet. W niektórych szkołach i placówkach biorących udział w badaniu ewaluacyjnym okazało się, że działa problematycznie.
Pragniemy podkreślić, że w momencie pojawienia się na ekranie komunikatu “Dziękujemy za wypełnienie ankiety”, oznacza to, że odpowiedzi zostały prawidłowo zapisane na Platformie do diagnozy.
W przypadku jakichkolwiek pytań dotyczących liczby wypełnionych ankiet, prosimy o kontakt mailowy: profilaktyka@trzyzero.edu.pl.
Szanowni Państwo,
od 14 listopada do 7 grudnia br., dodatkowo oprócz dotychczasowego wsparcia, uruchamiamy konsultacje online monitorujące i wspierające proces badań ewaluacyjnych w szkołach i placówkach.
Zapraszamy na spotkania online z członkami naszego zespołu projektowego. Połączymy się poprzez MS Teams.
Terminy konsultacji oraz linki do spotkań online znajdują się na dole strony.
Szanowni Państwo,
dziękujemy za udział w webinarze dotyczącym najważniejszych informacji związanych z prowadzeniem badań ewaluacyjnych i Platformą do diagnozy. Ok. 70 osób uczestniczyło w tym spotkaniu na żywo.
Na naszym portalu został opublikowany nowy kurs zawierający w sobie nagranie oraz prezentację z tego webinaru: https://www.edukacja.profilaktykanamiare.pl/courses/webinar-badania-ewaluacyjne-i-platforma-do-diagnozy
Po kliknięciu zostaną Państwo automatycznie przeniesieni na stronę kursu.
W przypadku chęci ponownego przejrzenia materiałów, do kursu można się dostać poprzez zakładkę “Strona główna” widoczną po zalogowaniu na portal: https://www.edukacja.profilaktykanamiare.pl/
Anonimowość badań
Zwracamy się do Państwa z prośbą, żeby w trakcie badań ewaluacyjnych informować, że badania są w pełni anonimowe dla uczestników. Przypominamy, że żadne dane osobowe nie są przekazywane wraz z odpowiedziami do systemu. Zespół projektowy i obsługa techniczna systemu nie jest w stanie zidentyfikować konkretnego uczestnika badań na podstawie danych badawczych. Także nauczyciele i osoby prowadzące badanie nie są w stanie połączyć odpowiedzi z kodem danego ucznia z prostej przyczyny – nie posiadają dostępu do tych kodów. Zgodnie z informacjami z poprzedniego badania kodowanie ankiet potrzebne jest tylko do porównania anonimowych wyników rok do roku, tak aby dać osobom realizującym badania informację o zmianach, które wystąpiły w badanych obszarach.
W razie jakichkolwiek pytań dotyczących anonimowości badań prosimy o bezpośredni kontakt z zespołem projektu Profilaktyka na miarę.
Szanowni Państwo,
Platforma do diagnozy została uruchomiona. Można rozpocząć badania ewaluacyjne.
Na prośbę MEiN został przesunięty termin rozpoczęcia badań z 6 listopada 2023 r. na 8 listopada 2023 r.
Uwaga!
Informacja dla szkół i placówek, które brały udział w badaniach pilotażowych w 2022 r.
W badaniach ewaluacyjnych w 2023 r. biorą udział osoby, które wypełniały ankiety w 2022 r. (oczywiście nie dotyczy osób, które opuściły już szkołę lub placówkę).
Należy pamiętać o niezbędnej próbie (liczbie osób), które należy przebadać na danym etapie edukacyjnym oraz o tym, że badać mamy przede wszystkim te same osoby co w roku ubiegłym. Kalkulator wskaże nam niezbędną liczbę osób do zbadania, aby wyniki były reprezentatywne dla szkoły.
Podsumowując – badamy tych samych uczniów co rok temu i dobieramy tylu nowych badanych, aby osiągnąć liczbę podaną przez kalkulator.
Więcej informacji o prowadzeniu badań znajdziecie Państwo w instrukcjach w “Do pobrania”.
Szanowni Państwo,
przekazujemy Państwu dostęp do zaktualizowanych instrukcji:
- „Instrukcja dla koordynatora badań w szkole lub placówce”,
- „Wypełnianie ankiet na Platformie do diagnozy”.
Instrukcje są dostępne na podstronie Do pobrania lub na Portalu informacyjno-edukacyjnym. Obecna wersja to 1.3. Prosimy o korzystanie z najnowszych wersji, które uwzględniają wskazówki i odpowiedzi na najczęściej zadawane przez Państwo pytania.
Szanowni Państwo,
prace prowadzone przez Informatyczne Centrum Edukacji i Nauki dotyczące wydajności Platformy do diagnozy dobiegają końca. Przygotowane przez nasz zespół projektowy narzędzia do badań są wprowadzane na Platformę.
Otrzymaliśmy też akceptację MEiN dotyczącą terminu prowadzenie badań.
Badania ewaluacyjne
Od 6 listopada 2023 r. (poniedziałek) rozpoczynamy badania pilotażowe w szkołach i placówkach. Uczestnicy projektu otrzymają dostęp bezpośrednio w Systemie Informacji Oświatowej. Zakończenie badań przewidziane jest na 8 grudnia 2023 r.
Na początku listopada opublikujemy najnowsze wersje instrukcji: „Instrukcja dla koordynatora badań w szkole lub placówce” oraz „Wypełnianie ankiet na Platformie do diagnozy”. Prosimy o skorzystanie ze wskazówek znajdujących się w instrukcjach przed rozpoczęciem badań.
Materiały będą dostępne na podstronie “Do pobrania” lub na Portalu-informacyjno-edukacyjnym.
Wsparcie uczestników badań – webinar i konsultacje
Zapraszamy na webinar, który odbędzie się 9 listopada, w godz. 10:00 – 11:30, podczas którego przypomnimy o najważniejszych informacjach związanych z prowadzeniem badań.
Link do webinaru: https://tiny.pl/cpv7m
Dodatkowo podczas trwania badań będą prowadzone konsultacje online dla uczestników projektu. Członkowie zespołu projektowego za pośrednictwem MS Teams będę wspierać Państwa w realizacji badań.
O terminach konsultacji podczas badań będziemy jeszcze informować na niniejszej stronie oraz za pośrednictwem innych kanałów informacyjnych projektu.
Naprawiono błąd – PLATFORMA DO DIAGNOZY DZIAŁA PRAWIDŁOWO.
aktualizacja – 21 listopada 2022 r. (poniedziałek), godz. 12:30
Szanowni Państwo,
błąd generowania tokenów został naprawiony przez ICEiN.
Znowu można generować tokeny i dalej prowadzić badania w szkołach i placówkach.
Dziękujemy za wyrozumiałość i Państwa zaangażowanie w zgłaszaniu informacji dotyczących Platformy poprzez maila i posty na Forum.
Pozostajemy w kontakcie 🙂
8 listopada – 15 grudnia 2023 r. – uczestnicy projektu realizują badania ewaluacyjne w szkołach i placówkach.
Uczestnicy projektu mają bezpośredni dostęp do narzędzi badawczych (ankiet) w Systemie Informacji Oświatowej szkoły lub placówki.
Materiały wspierające dotyczące badań są dodawane na Portalu informacyjno-edukacyjnym.
Zachęcamy do zadawania pytań lub dzielenie się swoimi przemyśleniami poprzez Forum uczestników projektu.
Etapy realizacji badań ewaluacyjnych
Terminy konsultacji online dla uczestników projektu
Tydzień I
14 listopada (wtorek), 8:30-12:30
17 listopada (piątek), 10:00-12:00
Tydzień II
20 listopada (poniedziałek), 9:00-13:00
21 listopada (wtorek), 13:00-15:00
24 listopada (piątek), 9:00-11:00
Tydzień III
27 listopada (poniedziałek), 9:00-11:00
29 listopada (środa), 9:00-11:00
30 listopada (czwartek), 9:00-11:00
Tydzień IV
4 grudnia (poniedziałek), 9:00-13:00
7 grudnia (czwartek), 9:00-11:00
Tydzień V
11 grudnia (poniedziałek), 9:00-11:00
13 grudnia (środa), 9:00-11:00